CNA competitors shine at Skills-NL provincials


3/29/2019 11:42:00 AM


Skills Canada Newfoundland and Labrador’s eagerly anticipated event, predominately held at CNA’s Prince Philip Drive campus, saw more than 350 regional finalists from across the province competed in trade, technology and employability skill areas. Team NL will now travel to Halifax, NS for the Skills/Compétences Canada National Competition scheduled for May 27-30.



While competitions were held throughout the campus, trades demonstrations were on display in the gymnasium, including CNA’s Textiles: Craft & Apparel Design program.

College of the North Atlantic (CNA) had a solid finish with 19 gold medals, along with 18 silver and 14 bronze at the recent Skilled Career Day and 22nd annual Skills Canada – Newfoundland and Labrador (Skills-NL) provincial competition.
 
Skills-NL eagerly anticipated event, predominately held at CNA’s Prince Philip Drive campus, saw more than 350 regional finalists from across the province competed in trade, technology and employability skill areas.
 
Most gold-medal winners earned a spot on Team Newfoundland and Labrador and will compete at the 25th annual Skills Canada National Competition in Halifax, Nova Scotia from May 27-30.
 
“To witness, first hand, the level of professionalism that these students have on the competition floor shows that the future of this province is in good hands,” said Bruce Hollett, CNA President and CEO. “We are extremely proud of their performance and dedication to their respective programs, and look forward to cheering them on as they compete on the national stage in Halifax.”
 
In the past 21 years, Team Newfoundland and Labrador has had a strong showing at the national level, coming home with several medals in a variety of fields.
 
“It is so inspiring to see the level of excellence with which the young people of our province perform in skilled trades and technologies,” said Carole Ann Ryan, Executive Director of Skills-NL. “We are always so proud of Team Newfoundland and Labrador and we are sure this year will be no exception.”
 
CNA RESULTS:

BAKING

Gold: Deane Cress – CNA PPD

COOKING

Gold: Duane Chatman – CNA PPD
Silver: Jordan Paul – CNA Bay St. George
Bronze: Synjin Fudge – CNA Bay St. George

ARCHITECTURAL TECHNOLOGY & DESIGN

Gold: Tori Lawless – CNA Ridge Road
Silver: Nicholas Coates – CNA Ridge Road
Bronze: Michael Fagan – CNA Ridge Road
Held at CNA Ridge Road Campus on March 22, 2019

AUTOMOTIVE SERVICE

Gold: Shawn French – CNA PPD
Silver: Chad Cook - CNA PPD
Bronze: Brandon Pieroway – CNA Bay St. George

GRAPHIC DESIGN

Gold: Colin MacDonald - CNA Prince Philip Drive
Silver: Katie Baird - CNA Prince Philip Drive
Bronze: Olivia Wong - CNA Prince Philip Drive

ELECTRONICS

Gold: Josh Kieley - CNA Corner Brook
Silver: Laura Jenkins - CNA Ridge Road

IT NETWORK SYSTEMS ADMINISTRATION

Gold: Brandon Jenkins – CNA Prince Philip Drive
Silver: Oliver Nicolle – CNA Prince Philip Drive
Bronze: Mark Slaney – CNA Prince Philip Drive

IT SOFTWARE SOLUTIONS FOR BUSINESS

Gold: Sarah Randell – CNA Corner Brook
Silver: Tiffany Lisiecki – CNA PPD
Bronze: Jessica Holloway – CNA Clarenville

ELECTRICAL INSTALLATIONS

Gold: Steven Adams – CNA Seal Cove
Bronze: Jonathan Seaward – CNA Corner Brook
*Held at Seal Cove campus March 22, 2019

MECHATRONICS

Gold: Kyle Janes & Sean Purchase – CNA Ridge Road
Silver: Karlene Caines & Kevin Cyr – CNA Ridge Road
Bronze: Max Follett & Ian Martin – CNA Ridge Road
*Held at CNA Ridge Road Campus on March 22, 2019

REFRIGERATION

Gold: Michael Barrington - CNA Ridge Road
Silver: Nathan Moores - CNA Ridge Road
*Held at CNA Ridge Road Campus on March 22, 2019

CBDC: THE PITCH

Gold: Nick Jacobs – CNA Clarenville
Silver: Jeremy Dominie & Lisa Duff – CNA PPD
Bronze: T.J. Jones & Jessica Rice – CNA PPD
*Does not advance to the Skills Canada National Competition

WELDING

Gold: Brandon Keeping – CNA Port Aux Basques
Silver: Matthew Dominix – CNA Burin
Bronze: Carter Saunders – CNA Labrador West
*Held at UA Local 740 Training Centre on March 22, 2019

INDUSTRIAL CONTROL

Gold: Nick Clarke - CNA Ridge Road
Silver: Andrew Mayne - CNA Ridge Road
*Held at IEAS on March 15, 2019

PRECISION MACHINING

Gold: Harrison Tilley – CNA Placentia
Silver: John Fraser – CNA Placentia
Bronze: Louis Carbage – CNA Placentia
*Held at CNA Placentia Campus on March 21, 2019

CABINET MAKING

Post-Secondary
Gold: Ellen van der Meulen – CNA Port aux Basques
Silver: Dmitri Cuff – CNA Port aux Basques
Bronze: David Hewson – CNA Port aux Basques
*Held at CNA Port Aux Basques Campus on March 23, 2019

HEAVY EQUIPMENT SERVICE

Post-Secondary
Gold: Chris Randell - CNA Bay St. George
Silver: Danny Smith - CNA Bay St. George
Bronze: Cody Chapman - CNA Bay St. George
*Held at CNA Bay St. George Campus on February 28, 2019

3D GAME ART

Post- Secondary
Gold: Ty Menchions - CNA PPD
Silver: Grace Blagdon - CNA PPD
Bronze: Dylan Walsh - CNA PPD

HAIRSTYLING

Post-Secondary
Gold: Ocean-Lee Grandy - CNA Gander
Silver: Jasmin Walters - CNA Bay St. George
Bronze: Dyamon Little – Keyin College St. John’s
*Held at CNA Gander Campus on March 25, 2019

STEAMFITTER / PIPEFITTER

st-Secondary
Silver: Graham Jefford - CNA Clarenville
*Held at UA Local 740 Training Centre on March 15, 2019

CAR PAINTING

Post-Secondary
Cody Morgan - CNA PPD
*Selected to compete at National Competition

AUTOBODY

Post- Secondary
Bradley Penney - CNA PPD
*Selected to compete at National Competition

Top Placing Schools:

1. CNA Prince Philip
2. CNA Ridge Road
3. CNA Bay St. George

 
-30-
 
Media contact:
 
Roger Hulan
Manager, Marketing and Communcations
College of the North Atlantic
709-643-7938
roger.hulan@cna.nl.ca
 
Rebecca Lawlor
Skills Canada NL
709-739-4172/709-728-0616
rebeccal@skillscanada.com
 





News

Top